Na szlaku z Voyager Group – Łęgi Rogalińskie

Łęgi Rogalińskie Za nami kolejny spacer z cyklu Na szlaku z Voyager Group. Tym razem wyruszyliśmy poza  Poznań – do Rogalina – miejscowości położonej nad Wartą, niespełna 20 km od Poznania. To właśnie z tym miejscem wiąże się legenda o władcach słowiańskich –  Lechu, Czechu i Rusie.

Do Rogalina dojechaliśmy samochodem,aby stamtąd udać się na spacer w kierunku Łęgów Dębińskich, które są najbardziej znaną częścią Rogalińskiego Parku Krajobrazowego i słyną z wielowiekowych dębów.

Drzewa to prawdziwa wizytówka Rogalina. Słynne dęby rosną na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego w starorzeczu Warty. Park został założony w 1997 roku i jest to jedno z największych skupisk starych dębów szypułkowych w Europie. Znajduje się ich 1435, z czego 860 uznano za pomniki przyrody. Najsłynniejsze dęby rogalińskie to Lech, Czech i Rus – nazwane tak na cześć wszystkim nam znanej legendy. Lech ma 635 cm w obwodzie, Czech 726 cm, a Rus 926 cm. Mają około 700 lat. Wszystkie dęby rogalińskie są niezwykłe. Wśród tych największych i najstarszych jest także Edward, nazwany na cześć Edwarda Raczyńskiego.

Spacerując wśród dębów o przedziwnych kształtach i formach, momentami można odnieść nieodparte wrażenie, iż znajdujemy się na słynnej alei baobabów na Madagaskarze.  Z psiej perspektywy, Lęgi Rogalińskie, to miejsce doskonałe. Ogromny teren, mnóstwo przestrzeni i nowych zapachów.  To także miejsce idealne na rodzinny spacer, wycieczkę rowerową lub piknik.

Łęgi Rogalińskie, to magiczna kraina prastarych dębów, tworzących niezwykły klimat, wykorzystywany przez niejednego fotografa. Pobyt tutaj, to prawdziwa uczta dla duszy i oka. Spacer po nadwarciańskich łąkach między majestatycznymi dębami i licznymi starorzeczami,  cisza i pustka dookoła sprawiają, iż bardzo mocno można poczuć bliskość przyrody. To trzeba zobaczyć na własne oczy.

Tu jest pięknie.Po prostu.

 

Komentarze