Na szlaku z Voyager Group – Tajemnicza Puszcza Zielonka

Mamy nadzieję, że nasz cykl „Na szlaku z Voyager Group” stanie się dla Was inspiracją do poznawania nowych, niezwykłych miejsc i pomysłów na ciekawe spędzenie czasu z rodziną na świeżym powietrzu.

Tym razem chcielibyśmy zaprosić Was do wspaniałej Krainy pełnej nie tylko pięknej przyrody, soczystej zieleni, bajkowych krajobrazów ale i tajemnic. Pokażemy zakątki Wielkopolski być może dotąd Wam nie znane, podpowiemy gdzie szukać śladów historii, tajemniczych miejsc czy legend.

Na szlaku z Voyager Group - Puszcza Zielonka

Na szlaku z Voyager Group

Puszcza Zielonka – ten piękny Park Krajobrazowy zachwyca za każdym razem, nie zależnie od tego czy wybieramy się na krótki spacer, na dłuższe piesze wycieczki, na trening, czy na wycieczkę rowerową. Mnogość szlaków pieszych, rowerowych, a nawet konnego sprawia, że każdy miłośnik przyrody czy to w pojedynkę, czy z rodziną spędzi tu czas mile i przyjemnie.

By dojechać samochodem z Poznania kierujemy się na Czerwonak, tam skręcamy w ul. Leśną (za budynkiem gimnazjum), którą podążamy dalej, aż do parkingu w lesie. Tutaj możemy spokojnie pozostawić samochód i udać się na spacer wybierając jedną z wielu ścieżek. Tym razem zachęcamy Was jednak do spaceru ścieżką przyrodniczą.

Puszcza Zielonka. Ścieżka Przyrodniczo – Leśna „Dziewcza Góra”

Spacer ścieżką przyrodniczą zajmie Wam ok. 2- 3 h. Możecie przejść jej krótszy ok. 3 km odcinek  lub całą ścieżkę, której długość wynosi ok 5,5 km.

Początek ścieżki znajduje się pomiędzy Ośrodkiem Edukacyjnym, a altaną na ognisko.

Na szlaku z Voyager Group - Puszcza Zielonka

Na szlaku z Voyager Group

Tu rozpoczynamy naszą wędrówkę (ścieżka po lewej – pomiędzy dwoma kamieniami)

Puszcza Zielonka - ścieżka

Nasza ścieżka przyrodnicza zaznaczona jest na mapie przerywaną, fioletową linią

Wspinamy się na szczyt Dziewiczej Góry. Naszym oczom ukazuje się 40 metrowa wieża przeciwpożarowa z tarasem widokowym.  Niestety na razie musimy sobie odpuścić podziwianie panoramy  z góry, gdyż do odwołania wieża jest nieczynna.

Wieża widokowa - Dziewicza Góra

Obok wieży znajdują się tablice informacyjne oraz schemat naszej ścieżki.

Delektując się świeżym, leśnym powietrzem ruszamy dalej, by zapoznać się z kolejnymi ciekawostkami o Puszczy. Podążamy w dół szlakiem czerwonym i niebieskim. Na dole niebieski skręca w lewo, my idziemy w prawo ścieżką pomiędzy młodymi uprawami leśnymi. Po drodze mijamy mrowisko (czy zdawaliście sobie sprawę jak bardzo skomplikowaną i złożoną społecznością sa mrówki?).  Stąpamy cichutko, nie hałasujemy bo być może uda nam się wypatrzyć leśnych mieszkańców (czy potraficie wymienić zwierzęta, które zamieszkują Puszczę?). Spacerując w cieniu drzew i odwiedzając kolejne przystanki na naszej ścieżce, wzbogacamy naszą wiedzę o lesie i jego rozwoju.

Puszcza Zielonka, Na szlaku z Voyager Group – Tajemnicza Puszcza Zielonka

Kamień – pożarzysko

Tak docieramy do olbrzymiego kamienia – symbolu ogromnego pożaru, który strawił las w 1992 roku. Z pożarem strażacy walczyli wówczas dwa dni, a z pomocą przyszła sama natura – ulewny deszcz pomógł go ugasić. Możemy sobie jednak wyobrazić, co by się działo, gdyby nie spadł.

Pomnik przyrody - sucha sosna

Pomnik przyrody – sucha sosna. Drzewo ucierpiało w wielkim pożarze. Teraz wraz z pamiątkowym głazem przypominają turystom, że z ogniem nie należy igrać. Zwłaszcza w lesie.

Wracamy na trasę naszej ścieżki (cofamy się drogą, którą przyszliśmy, do kolejnego przystanku). Jeżeli chcecie już zakończyć spacer wystarczy iść prosto drogą, a dojdziecie do parkingu. Zachęcamy jednak do dalszej wędrówki i podążania dalej ścieżką. Dowiecie się m.in. ile kilogramów tlenu w ciągu 24 godzin może wyprodukować 1 hektar lasu, poznacie rolę martwego drewna w przyrodzie, znajdziecie się w miejscu, w którym niegdyś mieścił się erem (nie zdradzimy co to takiego – sprawdźcie sami) oraz odwiedzicie Leśną Klasę Augusta Cieszkowskiego. Przede wszystkim jednak nacieszycie ciało (tlenem) i oczy (widokami).

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do aktywnego spędzania czasu na leśnych ścieżkach.

Czy wiecie skąd wzięła się nazwa Dziewicza Góra?

Dawniej Puszcza Zielonka obejmowała obszary leśne należące do klasztoru Cysterek w Owińskach. W klasztorze Cysterki prowadziły szkołę, w której oprócz kandydatek do zakonu, kształciły się również dziewczęta z możnych rodów szlacheckich. Stąd początkowa nazwa góry brzmiała Dziewcza Góra (tak jak nazwa naszej ścieżki), a dopiero potem Dziewicza Góra (taką nazwę ścieżki podaje obecnie większość map).

Czy wiecie, że…

„W gęstych lasach, które do dziś otaczają miejscowość Czerwonak, przed wieloma wiekami żył potężny niedźwiedź, słynący z wielkiej odwagi. Zwierzyna leśna uważała go za króla i darzyła
wielkim szacunkiem. Pewnego dnia przemierzał on daleką drogę, na sam szczyt wysokiej góry. Wtem strzała myśliwego przebiła mu łapę i ciało całe przeszył wielki ból! Zaryczał przeraźliwie, a echo niosło jego ryk po okolicy…”  cyt. „Legendy Puszczy Zielonka”

… zakończenie legendy o niedźwiedziu znajdziecie na trasie ścieżki. Poszukajcie :)

Do zobaczenia na szlaku

Puszcza Zielonka - List od lasu

Leśna klasa w Puszczy Zielonce

Zaplanuj dojazd

Komentarze